niedziela, 16 stycznia 2011

Jerycho..

Długo nie było u mnie żadnego wpisu o serialach. Dzisiaj nadrabiam zaległości i chciałbym napisać kilka słów o "Jerycho".
Co byście zrobili gdybyście na horyzoncie zobaczyli grzyba nuklearnego?! W takiej właśnie sytuacji zostali postawieni bohaterowie serialu, mieszkańcy tytułowego Jerycho. Wybuch wprowadza   niepokój i starch o własne bezpieczeństwo. Rodzi szereg niekończących się pytań. Czy tylko my ocaleliśmy?! Co z pozostałymi?! Czy to zamach?! Co dalej?! Te i masa innych pytań sprawiają, że codzienne problemy schodzą na drugi plan, system wartości obraca się o 180 stopni! Życie stawia przed bohaterami zupełnie nowe wyzwania. Muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której nic już nie będzie takie jak dawniej. Życie małego miasteczka w postapokaliptycznej rzeczywistości nabiera zupełnie inneo wymiaru. 
Tak po krótce przedstawia się fabuła. Muszę jednocześnie zaznaczyć, iż nie jest to serial wybitny. Zdarza się kilka wpadek, efekty nie zawsze stoją na najwyższym poziomie a fabuła przypomina sinusoidę, jednak w ostatecznym rozrachunku  zasługuje na uznanie. Serial nie przynosi też żadych wybitnych kreacji aktorskich. Poza głownymi bohaterami, Jakem i Hawkinsem, nikt się nie wyróżnia . Broni go jednak bardzo ciekawy temat i względnie dobrze przedstawiony  powrót ludzi do "normalnego życia". Serial ukazuje ludzką naturę w chwili zagrożenia. To jak ludzie jednoczą się wobec wspólnego niebezpieczeństaw, by za chwilę walczyć  wyłącznie  o własne dobro. Widzimy jak niewiele, w takich sytuacjach, dzieli uczciwego człowieka od spekulanta i złodzieja.
Serial w USA przyjął się średnio, żeby nie powiedzieć słabo. Zrealizowano tylko jeden z 6 zaplanowanych sezonów i zrezygnowano z dalszej emisji, ze względu na niską oglądalność. Po protestach fanów i petycji o przywrócenie serialu, nakręcone jeszcze 6 odcinków drugiego sezonu, które zakończyły serial.
Polecam w chwili wolnego czasu. 

5 komentarzy:

 1. "system wartości obraca się o 360 stopni" to znaczy że dalej jest taki sam, chyba ci chodziło o 180 st

  OdpowiedzUsuń
 2. szczerze mówiąc nie słyszałam o tym serialu, ale może chociaż jeden odcinek zmęczę.
  osobiście polecam najlepsze wg mnie seriale ostatnich lat: Mad Men i True Blood. oraz bardzo zabawny Cougar Town.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie, może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. omg,Twoje zdolnosci literackie przytłaczają,ja jednak polecam, jeżeli interesuje Cie tematyka 'ukazująca ludzką naturę w chwili zagrożenia', np. 'Zdążyć przed Panem Bogiem' Hanny Krall, 'Inny świat' Grudzińskiego albo coś jeszcze bardziej wspołczesnego 'Głod i jedwab' Herty Muller ;]

  OdpowiedzUsuń